Size bir telefon kadar yakınız
0 212 631 2443

İslami İlimler Kütüphanesi

Kütüphanemizin internet sitemize buradan ulaşabilirsiniz.

İslâmi İlimler Kütüphanesi İlmiye Vakfı tarafından 2009 yılında hizmete açılmıştır. Kütüphanenin amacı lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki öğrenci ve araştırmacılara okuma salonu oluşturmak, ödev, tez ve araştırmalarında eski eserler, mahtuta, tez, makale, kitap ve dergi gibi kaynak eserleri temin etmektir.

Arapça ve Türkçe iki dilde eserlerin bulunduğu İslâmi İlimler Kütüphanesi’nde 2022 yılı itibariyle İslâmi İlimlerin muhtelif dallarına ait 25.560 cilt/13.290 kitap, 100 civarı eski eser, binlerce mahtuta ve 30.000’e yakın PDF kitap bulunmaktadır. Kütüphane okuyucularına Tefsir, Fıkıh, Hadis, Siyer, Akâid, Kelâm, Tabakât, Felsefe, Dinler Tarihi, Tasavvuf, Dil ve Edebiyat, Lugat ve Dergi bölüm başlıkları altındaki eserlerle hizmet sunmaktadır.

İslâmi İlimler Kütüphanesi, araştırmacıların yaptığı çalışmalara yardımcı olması için hizmete sunduğu araştırma bilgisayarlarıyla, akıllı tahtalarla PDF kitaplar, e-dergiler vb. elektronik materyallerden faydalanabilme olanağı sunmaktadır.

İslâmi İlimler Kütüphanesi yurtiçi ve yurtdışında bulunan kitap fuarlarını takip ederek, yayınevlerinden çıkan yeni eserleri bünyesine katmaya çalışmakta bu vesileyle her geçen gün kitap ve dergi kaynağını genişletmektedir. Bu sayede araştırmacılara zengin bir kaynak sunmayı ve fiziksel konforlu bir ortam oluşturarak araştırmacıların yükünü hafifletmeyi hedeflemektedir.

İslâmi İlimler Kütüphanesi lokasyon olarak her türlü ulaşım vasıtalarına yakın bir mekanda bulunmaktadır. Metrobüsle “Ayvansaray”a, Metroyla “Ulubatlı”ya, otobüslerle “Edirnekapı Surdışı”na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Engelsiz eğitim ve özgün düşünceyle fikirlerin faydalı olanına yolculuğumuzda ilim taliplerine her dâim hizmeti prensip edinmiştir.